Yamaç Paraşütü Nedir.?

Nasıl Yapılır.?

 -Yamaç paraşütü, serbest atlama paraşütü ile karıştırılmaktadır. Yamaç paraşütü uçaktan veya dik sarplardan boşluga atlayıp havada paraşütü açmak yerine bir yamaç paraşütü kanadı ile yüksek bir tepeden kişinin koşarak havalanması şeklinde tanımlanabilir. Eğimli ve yüksek bir tepede paraşüt açık bir şekilde hazır beklemektedir, pilot ve yolcu koşmaya başladığında kanat hava ile dolar ve koşunun devamında ayaklar yerden kesilmeye başlar ve uçuş başlar.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ KALKIŞ UÇUŞ AKROBASİ İNİŞ (ÖZET)

250 Metere Pisti

UÇMAKDERE 250 METRE PİSTİ 22 DAKİKALIK UÇUŞ

 UÇUŞ SÜRESİ NEDİR.?

  -Uçuşların süresi kullanılan ekipmanlara kalkış yapılan pistin yüksekligine hava koşullarına ve uçuşu yapan pilota bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Uçmakdere'de yamaç paraşütü uçuş süresi  200 ve 250 metrelik pistten ortalama olarak 3 dakika ile 10 dakika 650 metre pistinden 7 dakika ile 20 dakika arasında sürmektedir. Bu süre için o günün hava koşulları oldukça önemlidir. Hava koşullarına göre bu süre artabilir veya azalabilir. Yamaç paraşütü motorsuz bir hava aracı oldugundan uçuş süresi tamamen o günkü hava akımına yönüne şiddetine baglı olarak degişir kaldırıcı hava akımının olmadıgı bir havada hiç bir pilot uçuş süresini uzatamaz.

 KİMLER YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPAMAZ.?

    -Uçmakdere'de yamaç paraşütü için belirlenmiş yaş sınırı 4'tür. 4 yaşını aşmış bireyler yamaç paraşütü yapabilirler. Uçmakdere'de yamaç paraşütü için belirlenmiş kilo sınırı 110 kilogram dır bu sınır yolcumuzun form düzeyine göre değişiklik arz edebilmektedir. Bir kanadın taşıyabileceği ağırlık sınırlı olduğundan, pilotlarımız ve yolcularının ağırlığı, hava koşulları da göz önüne alınarak dikkatlice eşleştirilir. Yamaç paraşütünün sakıncalı olarak kabul edildiği kişiler hamile kişilerdir. Bu kişiler için güvenlik sebebi ile uçuş önerilmemektedir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ EGİTİM - ALÇAK TEPE UÇUŞLARI

 TEK UÇUŞ YAPABİLİRMİYİM.?

YAMAÇ PARAŞÜTÜ EGİTİMİ.!

  -Yamaç paraşütü tek kişi veya iki kişi yapılabilir. Tek uçuş yapabilmek için 4 ila 6 günlük bir bir egitim sürecinden geçmeniz gerekmektedir bu süreçte teorik egitim yer çalışması ve alçak tepe uçuşlarını tamamladıktan sonra telsiz kontrolünde egitmeninizin yönlendirmeleri ile ilk irtifa uçuşunuzu yapmaya başlıyabilirsiniz  İkili tandem yamaç paraşütü uçuşlarında herhangi bir egitime tecrübeye ihtiyacınız yoktur tek yapmanız gereken kalkışta ve inişte herkesin koşabilecegi tempoda koşular hatta bazen rüzgarın durumuna göre koşmaya bile gerek kalmadan havalanabilirsiniz.

 UÇMAKDERE NEREDEDİR/KIŞIN UÇUŞ YAPILIYORMU.?

  -Uçmakdere yamaç paraşütü için kullanılan ülkemizdeki popüler noktalardan biridir. Tekirdağ ilinin Şarköy sınırlarında bulunan Ganos dağından atlayışlar gerçekleştirilmektedir. Yaz kış güvenli bir şekilde uçuş yapılabilmektedir. Kışın yamaç paraşütü yapmanın hiç bir tehlikesi yoktur. Ekstra sorun çıkarabilecek hava koşulları oluşur ise, yamaç paraşütü güvenlik amacı ile gerçekleştirilmez. Eşsiz bir doğaya sahip bu alan her yıl binlerce yerli yabancı turisti ağırlamaktadır. Yeşilin ve mavinin eşsiz manzarası eşliginde uçmakdere'de yamaç paraşütü yapmak unutulmaz bir deneyim olarak insanlara dönmektedir.

KAÇ METREDEN UÇACAGIM.?

  -Uçmakdere'de yamaç paraşütü yapılırken kalkış pisti olarak kullanılan 2 adet pist bulunmaktadır. Bunlar 250 metre güney batı pisti, 650 metre güney dogu zirve pistidir. Her birinden kalkışlar sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Genellikle pistlerden 250 metrelik olan kullanılır. Bunun sebebi günün büyük çoğunluğunda bu pistin karşıdan rüzgar almasıdır.

İniş için Uçmakdere'nin kıyısında bulunan Ayvasıl plajı kullanılmaktadır. Plaj uzunluğu ve genişliği bakımından son derece rahattır ve yamaç paraşütü sporcularına herhangi bir sorun yaşatmamaktadır.

KORKULARINIZ HAYALLERİNİZDEN YÜKSEKTE OLMASIN

550 Metre Pisti

YAMAÇ PARAŞÜTÜ GÜVENLİMİDİR.?

YÜKSEKLİK KORKUM VAR UÇUŞ YAPABİLİRMİYİM.?

  Uçmak insan doğasına zıtmış gibi göründüğü için hava sporlarından biraz korkuyoruz elbette. Yamaç paraşütü sporu riskleri oldukça az olan bir spordur. Her spor gibi, yamaç paraşütü de kurallarına uygun yapıldığında Son derece güvenlidir. Diğer spor dalları ile kıyaslandığında en az sorun yaşanan sporlardan olduğu görülmektedir Önemli olan uçuş için doğru hava koşullarını tespit etmektir. Kazaların birçoğu da olumsuz hava koşulları sebebiyle gerçekleşmektedir.     

Biz meteoroloiyi yakından takip ederek hava tahminlerini analiz eder uçuşa çıkmadan önce bütün pilotlarımız ile istişare ederek havanın uçuşa uygun olup olmadıgına karar verir riskli olarak gördügümüz havalarda uçuşları ne olursa olsun iptal ederiz.

   Yamaç paraşütünde kullanılar malzemeler ipler paraşütün kumaşı aksesuarlar üretim aşamasında son derece zorlu testlerden geçirilir baglantıya tıklayarak yamaç paraşütü test videosunu seyredebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=JLN7I9Ae88k 

Kullandıgımız malzemelerin periyodik olarak kontrolleri ve testleri yapılır. Kullan mazlemelerden kaynaklı kazalar yok denecek kadar azdır.

.   Tekirdag Uçmakdere bölgesinden her yıl ortalama 3000 insan yamaç paraşütü yapmaktadır.

 01.12.2019

UÇMAKDERE'YE ULAŞIMI NASIL SAGLARIM.?

 Ucmakdere yamaç paraşütü uçuş alanına kendi aracınız ile ulaşıcaksanız buraya tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşacaksanız yaz döneminde Tekirdag Uçmakdere Şarköy hattında minibüs seferleri bulunuyor. minibüs seferleri Tekirdagdan 9:30 da başlıyarak 19:00 da bitiyor Şarköyden 06:45 de başlayarak 16:00 da bitiyor yaz döneminde saat başı kış döneminde 2 saatte 1 minibüs seferi bulunmakta. Tekirdag'dan uçmakdere minibüslerinin kalktıgı konum için tıklayın otogardan Tekira avm minibüslerine binerek Tekira Avm de inip kısa bir yürüyüş ile bu konuma ulaşabilirsiniz. daha ayrıntılı bilgi için 0543 937 04 09 Recep Ulutaşı arıyabilirsiniz. 01.12.2019

UÇMAKDERE'DE DENİZE GİRİLİYORMU.?

  -Uçmakderede denize giriliyor fakat plaj keskin olmayan ufak çakıl ve kayacıklardan oluşuyor suyun içerisindeki çakıllar kaygan oldugu için suda ayakta durmak çok zor deniz terligi ile bir nebze daha iyi.

Eger serinleyip çıkıcaksanız serbest dalış yapıcaksanız uçmakdere denize girmek için gayet güzel ayrıca tekirdag bölgesinde bulunan en temiz plaj uçmakderede

Gün batımına kadar kalıcaksanız yunus balıklarının kıyıdan geçişini seyretme şansınıda yakalıyabilirsiniz. 

UÇMAKDERE DENİZ - SERBEST DALIŞ

UÇMAKDERE'DE KAMP ALANLARI.?

  -Uçmakderede pilotlar ve bir çok gezgin paraşüt iniş alanında kamp yapıyor iniş alanı yakınında dogal kaynak suyu bulunuyor vc ihtiyacınızıda gündüz klüp konteynerımızdan karşılayabilirsiniz. Market ihtiyaçlarınız için uçmakdere köyüne girmeniz gerekiyor ve 4 km mesafede bulunuyor malesef paraşüt iniş alanında elektrik yok

 -Uçmakdere köyünün sahilinde MOCAMP ÇINAR adında bir kamp alanıda bulunuyor